Список на средни и основни училишта

Список на средни и основни училишта

   Региони: Средни  училишта: Основни  училишта:
1. Штип     Пробиштип     Виница     Каменица     Делчево     Берово     Пехчево     Кочани     Зрновци     Чешиново Облешево     Карбинци 6 1 1 1 1 1 / 2 / / / 6 2 4 2 2 2 1 6 1 2 1

Вкупно: 42

13

29
2. Струмица     Радовиш     Гевгелија     Валандово     Дојран     Богданци     Конче     Василево     Босилево     Ново Село 3 1 1 1 / 1 / / / / 11 5 5 2 1 2 1 2 3 3

Вкупно: 42

7

35
3. Битола     Демир Хисар     Ресен     Kicevo     Могила     Новаци     Дебарца     Вевчани      7 1 1 2 1 / / / / 14 3 5 9 3 1 1 1
                                  Вкупно: 49            12           37
4. Прилеп     Крушево     Македонски Брод     Пласница     Долнени     Кривогаштани 5 1 1 / 1 / 11 2 1 1 7 2

Вкупно: 32

8

24
5. Куманово     Крива Паланка     Кратово     Свети Николе     Липково     Рамковце     Старо Нагоричане  5 1 1 1 1 / / 17 2 1 3 6 1 3

Вкупно: 42

9

33
6. Тетово      Гостивар      Дебар       __________________________   20 +15+4=39      Маврово и Ростуше      Врапчиште      Центар Жупа      Желино      Боговиње      Брвеница      Јегуновце      Теарце  __________________           3+33=36       7 4 1 ________ 1 1 1 / / / / / 13 11 3 _______ 4 4 2 6 6 3 3 5

Вкупно: 36

15

60
7. Велес     Кавадарци     Неготино     Демир Капија      Росоман     Градско     Лозово     Чашка 4 3 1 / / / / / 9 7 3 1 1 1 1 3

Вкупно: 34

8

26

8. Скопје      Чаир      Шуто Оризари      Бутел      Центар      Гази Баба      Карпош      Ѓорче Петров      Сарај      Кисела Вода      Аеродром      Сопиште      Студеничани       Зелениково       Арачиново       Илинден       Петровец       Чучер Сандево

23


11 2 9 8 11 10 6 8 10 8 1 3 1 2 3 2 3

Вкупно: 130

32

98

Посебни основни училишта

  • Заводот за рехабилитација на деца со оштетен слух “Кочо Рацин” – Битола, 
  • Посебното основно училиште “Иднина” – Скопје, 
  • Посебното училиште за основно образование на децата попречени во психичкиот развиток “Д-р Златан Сремец” – Скопје, 
  •  Посебното основно училиште за ученици со посебни воспитно – образовни потреби “Св. Климент Охридски” – Ново Село и 
  • Посебното основно училиште со ученички дом “Маца Ѓорѓиева Овчарова” – Велес

Посебни средни училишта :

  •  Центарот за рехабилитација и образование “Партенија Зографски” Скопје, 
  • Центар за средно образование “Св. Наум Охридски” Скопје, 
  • Државното училиште за деца и младинци со оштетен вид “Димитар Влахов” Скопје и
  •  Центарот за специјално средно образование “Искра” Штип,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *